Başlangıçta Anadolu Vardı

2012-11-17 16:08:00
Başlangıçta Anadolu Vardı |  görsel 1

 

Geçen Haftalarda, arkeoloji dünyasını yakından ilgilendiren iki haber okudum. Bunlardan ilki Roma’dan, Julius Caesar’ın suikaste uğradığı yerin tam tespiti için arkeologlar çalışma başlatmış ve bu çalışmalar sonucunda önemli bulgulara ulaşıldığı yayımla

nmıştı. Bu çalışma, bilimsel veriler ve arkeolojik metotlarla arkeoloji biliminin ne denli hassas noktalara vurgu yaptığını gösteren önemli bir gelişmedir. İkinci haber ise, Türkiye’den. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanununa göre gerekli izinleri alan bir vatandaş İzmir’in Buca ilçesinde Osmanlı dönemine ait yüklü miktarda definenin olduğunu belirtmiş ve çalışmalara başlamış. Adına ‘Yasal Definecilik’ dediğimiz yöntemle prosedür gereği bir ay içinde kazılara devam edilecek. Yine aynı kanun içeriğinde söz konusu definenin çıkması halinde, define bedeli; devlet , mülk sahibi ve aracı kişi arasında bölüşülecektir.
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın geçen yıl İzmir’de Zeugma için yaptığı konuşma aklıma geldi:' Haykırsam deli derler, Ağlasam kimse bilmez niçin ağladığımı !’ demişti. 
Şimdi biz haykırıyoruz varsın deli desinler!                    Serdal Turan/*/

0
0
0
Yorum Yaz