ARKEOLOJİYE YENİ Mİ GELDİNİZ?

2011-09-08 20:00:00

Arkeoloji bir aşktır. Bu aşkla sizin karnınız doyabilir ama bakmakla yükümlü olduklarınızın karnını doyurmaz sizin aşkınız..

ÖSYM yerleştirme sonuçları yakın zamanda açıklandı. Eminim ki tercih kılavuzuna Arkeoloji bölümü yazıp ve ve bu bölüme yerleşen arkadaşlar; bu aralar harıl harıl internet üzerinden arkeolojinin ne olduğu, Arkeologun kim olduğunu ve bu unvanı alan vatandaşların ne iş yaptığını araştırıyorlardır. Kimi sayfalarda iyi, güzel, zevkli, eğlenceli gibi tanımlar yapılırken, kimi sayfalarda ise boş, işsiz, gereksiz gibi tanımlamalar yapılmaktadır. Çelişkili sorular içerisinde bir bakmışsınız ki, ders yılı başlamış ve siz fakültenizin koridorlarında derse gireceğiniz sınıfları aramaya koyulmuşsunuz.

Yakın çevrenizden kimse Arkeolojinin ne olduğunu pek bilmez, hatta belki ilk kez sizden duyar, ama şunu çok iyi bilirler,(Pişmiş kelle gibi sırıtarak) MEZARCI demeyi.... Bu insanlar taklit yapmayı çok iyi beceriyor arkadaşlar. Neyse ben size anlatayım,öyle bilindik kelimler sarf etmeye gerek yok,eğer iyi bir araştırmacıysanız, arkeolojinin sözlük anlamı konusunda net ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz ki bunu yapabiliyorsanız Arkeolojiye hoş gelmişsiniz. :) Siz söylenenlere aldırmayın.

Arkeoloji, İlgi ve sevgi kavramlarıyla anlam bulur. Eğer ismi bile ilginizi çekmiyorsa o zaman sadece. Eski Yunanca'nın "Arkhaios" (eski) ve "Logos" (bilim) kelimelerinden türetilmiş olan arkeoloji kelime olarak "Eskinin Bilimi anlamına gelir. Fakat şu unutulmamalıdır ki her ne kadar eski bilimi anlamına geliyorsa diğer bütün bilimlerin en başında gelir hatta öyle ki bilimlerin babası konumundadır.

Paul Bahn'a göre ; Arkeoloji sonsuz bir arayıştır, asla bir sonuç olamaz; gerçek bir varış noktası olmayan edebi bir yolculuktur. Her şey deneme aşamasındadır ve hiçbir şey nihayetine ulaşmamıştır.

Arkeolojinin amacı;  ışık tutarak geçmişi canlandırmak, ilk çağ insanını düşünceleriyle ve bunların sonucu gerçekleştirdiği yapıtlarla günümüz insanına derinlemesine tanıtabilmek, onu anlamasına yardımcı olabilmektir. Bu amaçla, eski kültür kalıntılarını bulup ortaya çıkarır, tanımlayıp, aslında uygun bir biçimde tekrar kurarak geçmiş kültürleri yorumlayarak aydınlatmaya çalışır. Arkeoloji büyük bir öğretidir aslında ve insanların geçmişine inerek gelecek hakkında da bilgiler sunar.

Arkeoloji dersleri zor olur. Çünkü ilk kez karşılaşacağınız terimler ve dersler bir süre sizin için sıkıcı gelebilir zor gelebilir ama zoru başarabilirsiniz. Çünkü arkeoloji güzel ve vazgeçilmez kılan budur. Arkeoloji bir deryadır ve o deryada herkes kendine yer bulabilir. Arkeoloji sabırlı ve özverili bir iştir. Sabır ve özveriyi gösterirseniz dersleri takip edip araştırabilirseniz güzel sonuçlar elde edersiniz. Arkeoloji sınavları zahmetli olur. Çünkü dersler resimli  slâytlar eşliğinde işlenir ve devamsızlık yaptığınız bir dersin sınavında karşınıza çıkan bir slâytta donakalırsınız.

Arkeoloji lisans eğitimi dört yıldır. Dört yılın sonunda derslerinizi başarıyla vermişseniz mezun olmaya hak kazanıyorsunuz. Diplomanız elinize geçtiğinde eğer; Maddiyat ve zaman konusunda sorunlarınız yoksa Yüksek Lisansa devam edebilirsiniz. Ama eğer cebiniz dolu değilse ve birkaç yıl daha zaman kaybedecek durumda değilseniz Üniversite ile olan bütün ilişkileriniz kesiliyor. Hatta öyle ki üniversite sıralarında size arkadaşlık eden insanlarla da...

Arkeoloji okuyorsanız maddi bir beklenti içerisinde olmayacaksınız. Buna hazır olun çünkü okulu bitirir bitirmez –hadi gel sevgili öğrencimiz, işin hazır demezler!  Çalışma alanlarımız genelde müzelerdir. Müzelerin yoluysa Kpss’den geçer. Dört yıl boyunca Arkeoloji eğitimi gördükten sonra Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Anayasa sorulardan oluşan bir sınava tabi tutarlar. Hani biz Arkeolog olacaktık! Hayır, efendim, kim demiş sen bu soruların hepsine doğru cevap vermek zorundasın, ister kopya çek, ister 7–8 yıl dershaneye git! 120 sorunun tamamını doğru cevaplamasan müzeye giremesin!

Hiç kimsenin umurunda olmaz, üniversiteyi başarıyla hatta dereceyle bitrdiğinin. Hiç kimsenin umurunda olmaz senin arkeoloji camiasında ki faydalı aktivitelerinin. Hiç kimsenin umurunda olmaz bilimin. Ama yinede gururla ben Arkeologum diyebilirsiniz. İnanın bunu kimseler bilmese bile kendi kendinize söylerken mutlu olabilirsiniz.

Arkeoloji okuyorsanız aşık olmanız gerekiyor bu bilime çünkü arkeoloji aşktır. Sevmediğiniz bir insana aşık olmuş görünüp ne kadar sağlıklı bir ilişki yürütebilirsiniz? Hadi biraz düşünün bakalım. Olmaz değil mi?  O halde  varlığınızı arkeolojinin varlığına emanet ederek canı gönülden âşık olacaksınız. İşsiz de kalsanız bile ona aşıksınızdır vazgeçemezsiniz. Aşkla karınınız doyar, merak etmeyin aç kalmasanız. Lakin şunu bilmekte fayda var. Aşk belki sizin karnınızı doyurur ama bakmakla yükümlü olduğunuz insanların karnı doymaz sizin aşkınızla.

Devamı ve daha fazlasını yazmaya devam edeceğim. Saygılarımla

                                                                                     Serdal Turan

http://www.facebook.com/pages/D%C4%B0CLE-ARKEOLOJ%C4%B0-TOPLULU%C4%9EU/196762073688427

0
0
0
Yorum Yaz